úterý 9. května 2017

Slyšeli jste o Zero waste?

Je to tak rok, co jsem v jednom článku v novinách viděla vyfocenou sklenici. Byla plná odpadu, který rodina ze spojených států vyprodukovala za celý rok. Jen jedna sklenice. Pamatuji si, že jsem si to tehdy s úžasem četla a nechápala. Bea Johnson je průkopnice tohoto stylu.
Pak jsem slyšela o nákupu ovoce a zeleniny do vlastních sáčků, Představa, že nebudu v obchodě potřebovat igelitové sáčky se mi moc líbila. Proto jsem si koupila síťované z biobavlny Re-sack. Něco jsem si přečetla a zjistila, že zero waste styl, je mi velmi blízký. 
Je to životní styl, který se snaží minimalizovat odpad, který člověk vyprodukuje. 
Lidé, kteří takto žijí se snaží nenosit domů nic, co by později museli vyhodit, či zrecyklovat. Používají skleněné či kovové nádoby, přírodní materiály, jako jsou bavlna, bambus, lufa, len, které lze dát na kompost. Minimalizují spotřebu plastů.
Člověk se osvobodí od zbytečností, každý nákup nové věci pečlivě zváží a než něco vyhodí, nabídne to třeba v bazaru.

A co pro to dělám já?
Používám látkové tašky, sáčky. Vyrábím si domácí přípravek na nádobí, prášek na praní. Používám bambusový kartáček na zuby, látkové vložky, látkové odličovací tampony. Třídím plasty, papír, kovy, sklo, baterie a použitý olej. Zbytky dávám slepicím a šlupky na kompost. Oblečení kupuji zásadně na bazarech a také ho tam prodávám. Pěstuji si vlastní zeleninu.
Plánuji přejít z klasické kosmetiky na tuhá mýdla na vlasy a tělo. Pokud už si něco koupím, sáhnu po kvalitnějším výrobku, aby mi déle vydržel. A tu novou rychlovarnou konvici si koupím, až ta stará definitivně odejde to křemíkového nebe :-)

Krásný den
Lorein

1 komentář:

  1. To je úžasné... skvělý nápad - také třídím úplně všechno - nevyhodila bych do smíšeného odpadu ani papírový sáček od čaje... doma nade mnou kroutí hlavou, ale já i s jedním monočlánkem půjdu do elektra a dám jej do nádoby na recyklaci. Tašky na nákup jen papírové! Všem takovým jako vy fandím!! :)

    OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...